• 1400/04/16 - 07:36
  • تعداد بازدید : 19
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در سه ماهه اول سال جاری؛

نظارت بهداشتی بر کشتار چهار میلیون قطعه مرغ در البرز انجام شد

رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی استان البرز گفت: کارشناسان این بخش در سه ماهه اول سال جاری بر کشتار چهار میلیون و ۱۸۳ هزار قطعه مرغ نظارت بهداشتی داشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان البرز، دکتر سیدمحسن ابوترابی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:  طی نظارت های بهداشتی بر کشتار طیور در کشتارگاه های استان ۱۴ هزار و ۹۴۲ قطعه لاشه مرغ به دلایل مختلف از چرخه مصرف خارج و ضبط شد.

وی اظهار داشت:‌ همچنین در این مدت ۵۲ هزار و ۲۲۱ راس دام سنگین و سبک و شترمرغ شامل گوسفند و بره، بز و بزغاله، گاو و گوساله و شترمرغ در کشتارگاه ها ذبح شدند که نظارت های بهداشتی منجر به ضبط ۶ هزار و ۴۰۵ کیلوگرم لاشه این دام ها شد.

وی گفت: در سه ماهه اول سال جاری ۱۲ هزار و ۲۴۳ مورد بازدید از کشتارگاه ها، مراکز عرضه، فروشگاه ها، رستوران ها و مراکز بسته بندی فراورده های خام دامی انجام شد که کارشناسان این بخش با ۲۹۳ مورد غیربهداشتی مواجه شدند که منجر به ضبط ۵۵ هزار و ۴۲ کیلوگرم انواع فراورده های خام دامی شد.

دکتر ابوترابی افزود: از فراورده های خام دامی ضبط شده ۳۵۱ مورد نمونه برداری انجام شد که در اثر آن ۳۰ پرونده برای متخلفین در مراجع قضایی تشکیل شد ضمن اینکه ۹ هزار و ۴۲۲ کیلوگرم از فراورده های خام دامی ضبط شده، معدوم سازی شده است.

بیش از ۲۲۲ هزار بازدید در چهار سال گذشته

رییس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی استان البرز در ادامه به فعالیت های چهارسال گذشته این بخش اشاره کرد و گفت: در این مدت ۶۴۷ هزار و ۶۸۸ راس دام سبک و سنگین اعم از گوسفند و بره، بز و بزغاله، گاو و گوساله، گاومیش، شتر و شترمرغ در کشتارگاه های دام استان کشتار و مورد نظارت بهداشتی قرار گرفته اند.

وی افزود:  طی این بازدیدها ۱۹۳ هزار و ۱۰ کیلوگرم لاشه های کشتار شده ضبط شد.

دکتر ابوترابی با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا پایان سال ۱۳۹۹ از کشتارگاه ها، مراکز عرضه، فروشگاه ها، رستوران ها و مراکز بسته بندی فراورده های خام دامی ۲۲۲ هزار و ۲۶۲ مورد بازدید قرار گرفت، اظهار داشت: در این بازدیدها با پنج هزار و ۴۳۲ مورد غیربهداشتی برخورد شد و یک میلیون و ۴۱ هزار و ۴۹۳ کیلوگرم انواع این فراورده ها به دلیل غیربهداشتی بودن ضبط شد.

وی تصریح کرد: همچنین یک هزار و ۳۰۸ مورد از متخلفین تولید و عرضه غیربهداشتی این فراروده ها به مراجع قضایی معرفی شدند ضمن اینکه از میزان فراورده های خام دامی ضبط شده ۲۹۴ هزار و ۲۲۲ کیلوگرم معدوم سازی شد.

دکتر ابوترابی همچنین به کشتار ۷۳ مییلیون و ۲۹۰ هزار و ۲۸۸ قطعه مرغ در این مدت اشاره کرد و گفت: ۱۸۷ هزار و ۴۵۵ قطعه از این مرغ های کشتار شده ضبط شد.

در استان البرز ۶ کشتارگاه طیور و ۲ کشتارگاه دام فعال می باشد.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 275369
کلمات کلیدی
shakibi amin shakibi

shakibi amin shakibi

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید