شهرستان ساوجبلاغ با وسعتی حدود یک هزار و ۲۲ کیلومتر مربع از جاذبه های گردشگری ویژه ای برخوردار است و از آن به عنوان سرزمین چشمه های آب سرد یاد می شود.این شهرستان از شمال به ارتفاعات البرز و شهرستان طالقان از غرب به استان قزوین و شهرستان نظرآباد و از شرق و جنوب به شهرستان کرج محدود می شود. ساوجبلاغ دارای ۳ بخش چهار باغ، چندار و بخش مرکزی داری پنج شهر شامل شهرهای جدید و قدیم هشتگرد، کوهسار، چهار باغ و گلسار است.


بخش کوهپایه ای این منطقه بین کوهستان و دشتی زیبا حایل شده که چشم هر گردشگری را به خود جذب می کند. دشت های این منطقه نیز دارای باغ های زیبایی است که فضایی آرام و دل انگیز را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم می کند. علاوه بر طبیعت زیبا و شگفت انگیز، وجود تپه های متعدد در بخش های مختلف این شهرستان نشان دهنده این است که ساوجبلاغ  دارای پراکندگی های استقراری در تپه های مختلف از هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوران اسلامی است. حفاری های باستان شناسی صورت گرفته در تپه ها و محوطه های باستانی همچون «موشلان تپه»، «تپه گرجیان ایغربلاغ» و «خوروین» نشانگر سابقه استقرار و سکونت انسان از هزاره های پنجم و چهارم پیش از میلاد تا هزاره های اول پیش از میلاد در این شهرستان است

نکته قابل ملاحظه این که در دوره میانی اسلامی به ویژه در حکومت سلاطین  صفوی با توجه به نزدیکی ساوجبلاغ به شهر قزوین که پایتخت اول صفویان بوده، توجه خاصی به این منطقه شده است. ساخت حسینیه و پل شاه عباسی در روستای برغان تائید کننده این موضوع است. این شهرستان در کنار طبیعت چشم نوازش دارای ۱۲۶ اثر تاریخی است که از این میان می توان به تپه و کاروانسرای ینگی امام، برج آرامگاهی کردان، حسینیه برغان، امامزاده عبدالقهار (ع) ورده، امامزاده یحیی (ع) دوزعنبر، پل تاریخی برغان و امامزاده موسی (ع) آجین دوجین به عنوان شاخص ترین آثار تاریخی این شهرستان اشاره کرد. این شهرستان زیبا و تاریخی به دلیل عبور بزرگراه تهران قزوین و نزدیکی آن به کلان‌شهرهای تهران و کرج دارای موقعیت ممتازی از نظر جذب گردشگر است. همچنین دارای ۶ روستای هدف گردشگری و ۵ منطقه نمونه گردشگری است که در آینده به یکی از مراکز زیبای گردشگری استان تبدیل خواهد شد.

از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهرستان ساوجبلاغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        باغ پرندگان چهارباغ

·        برج آرامگاهی روستای کردان

·        بنای امامزاده جعفر هشتگرد

·        بقعه بی بی سکینه سنقرآباد

·        روستای برقان

·        آسیاب حاج رحیم هیو

·        محوطه باستانی و کاروانسرای ینگی امام

·        روستای سنج و سیبان دره

·        امامزاده شعیب روستای رامجین

·        روستای ورده

·        منطقه سیراب

·        روستای خوروین

·        آبشار عالم زمین

·        آبشار سوته دره

·        آبشار چوب بست

·        غار لالون

·        .......

روستای سنج