طالقان منطقه ای ییلاقی و زیبا بین کوه های البرز است که از بهم پیوستن چهار محله شهرک، گلینک، کولج و پردسر تشکیل شده استطالقان مرکز شهرستان طالقان و در 120 کیلومتری شمال غربی تهران است.شهر طالقان طالقان شهر بسیار زیبا در بین کوه های البرز است که به دلیل داشتن طبیعت بکر و جاذبه های فوق العاده زیبا توریست های زیادی را در کشور ایران به خود جذب کرده است.


طالقان از بخش های شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان البرز است که در 120 کیلومتری شمال غربی تهران قرار دارد و از غرب کندوان، تا 40 کیلومتری شرق قزوین وسعت دارد. این منطقه زیبا و ییلاقی بین کوه های البرز قرار دارد و از شرق به کرج ، از شمال به رامسر و تنکابن و الموت و از جنوب به هشتگرد و از غرب به قزوین می رسد.

این شهر از زیباترین شهرهای کشور و در ناحیه ای پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی قرار گرفته است. این شهرستان در ایام مختلفی از سال، گردشگران و توریست های بسیاری را از سراسر ایران و جهان به خود جذب می کند. مردم طالقان به زبان فارسی صحبت می کنند اما لهجه آن ها تاتی است . حضور چشمه های متعدد، آبشارهای خروشان، کوه های سربه فلک کشیده، یخچال های طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی موجود در این شهرستان زیبا، از مهم ترین دلایل اهمیت آن در حوزه ی صنعت گردشگری است.

از آثار تاریخی زیبا در طالقان می توان از آثار باقی مانده از قلعه های متعلق به زمان اسماعیلیان نام برد که در زمان حسن صباح (رئیس اسماعیلیان )برای مبارزه با حکومت سلجوقی ساخته شده بود . این قلعه ها اهمیت زیادی در زمان جنگ های داخلی داشته و اسماعیلیان را برای رسیدن به اهدافشان کمک می کرده است.

چشمه های دائمی و سفره آب زیر زمینی زیادی در طالقان وجود دارد که تعداد این چشمه های دایمی 399 و چشمه های اصلی 57 دهنه می باشد که از میان این چشمه ها می توان به چشمه آب گرم گنداب، چشمه روستای هرنج ، چشمه آب گرم گراب بالا طالقان و چشمه آب گرم روستای خچیره اشاره کرد.

آبشارهای بی نظیر طالقان زیبایی های زیادی به این منطقه بخشیده است . منشا پیدایش این آبشارها در طالقان بارندگی زیاد در این منطقه است که رودخانه های زیادی به وجود آورده است .طالقان با وجود آبشار های زیبایش یکی از مناطق پر بازدید گردیده است. آبشارهای معروف این شهرستان عبارتند از آبشار شلبن روستای بزج، آبشار نرنوو واقع در روستای جزینان دربند، آبشار آسکان، آبشار سفیدآب در غرب قله شاه البرز، آبشار خرس چر در جنوب قله خرس چر، آبشار فصلی میلین واقع در روستای مهران، آبشار زیبا و کوچک سوهان در قسمت غربی قله کله سنگ سوهان و.....

غارها و دست کن های شهر طالقان

در طالقان غارهای زیبا و طبیعی بسیاری وجود دارند که معروفترین آنها غار پراو است که شهرت زیادی دارد و ثبت جهانی گردیده است .چند غار به ثبت رسیده در شهر طالقان:

·         در شمال غربی روستای دنبلید غارزیبای زالن گاه قرار دارد.

·         در شمال روستای یزج غار بزج قرار گرفته است.

·         درجنوب قله الانه سر روستای ناریان ،غار مرغ قرار دارد.

·         درجنوب امامزاده یوسف بادامستان غارها و دست کن های بادامستان قرار دارند.

·         درجنوب شرقی روستای ورکش ،غار وی یا واقع قرار دارد.

گل گشت های شهر طالقان

وجود مزارع سرسبز و پرگل به ارتفاعات و قله های طالقان زیبایی بی نظیری بخشیده است و این مناطق را به تفرجگاه تبدیل کرده است. یکی از ویژگی های این منطقه گلگشت های گوناگون دامنه های کوه های طالقان است. طالقان به علت این گلگشتها تنها مورد پسند کوهنوردان نیست بلکه تفرجگاهی برای خانواده ها ست. روستاهای متعدد و مزارع نسبتا همواری در بین کوه های طالقان وجود دارد که طالقان را از سایر مناطق جدا می سازد.معروفترین گل گشت های شهر طالقان :

·         مسیر پیاده روی روستای حسنجون به مزرعه دو روان، که با درختان گردودرحاشیه جویبار پوشیده شده است.

·          مسیر پیاده روی روستای گوران به روستای اورازان که از درختان زیادی پوشیده شده که این مسیر در زمستان نیز جلوه بی نظیری دارد و از زیباترین مناطق طالقان است. در این مسیر یخشارهای مرتفع و جانوران زیادی وجود دارند که این منطقه را به منطقه ای زیبا تبدیل کرده اند.

·          مسیر پیاده روی روستای خچیره به هفت چشمه که در واقع مسیر صعود به قلعه وارکش است و در تابستان نیز طراوت ویژه ای دارد.

·          گلگشت گته ده به دختر قلعه گته ده که مسیر صعود به قله کاهار بزرگ است.

·          گلگشت دیگر کته ده به مندانین که مسیر صعود به قله میان کاهار می باشد.

·          گلگشت تکیه ناوه به عالی سر که زیباترین منطقه در پاییز است .

·          مسیر پیاده روی جنگل آسفاران از رودخانه به روستای آسفاران که به علت احداث جاده آن را تخریب کرده اند.

·          مسیرباغ کوچه روستای کوئین به چشمه سارکه از زیباترین مسیرها است.

پوشش جانوری شهر طالقان

حیات وحش طالقان را پستانداران و پرندگان وحشی همچون خرگوش، کفتار، گراز، خرس، عقاب، زاغچه، شغال، گرگ، کبک دری، قوش، دم جنبانک و ... تشکیل داده است که در کوه شاه البرز زندگی می کنند.

کوه های شهر طالقان

کوه های طالقان یکی از زیباترین و باشکوه ترین جاذبه های طبیعی شهرستان طالقان به شمار می روند . کوه های طالقان از کوه های متعددی از جمله قله ی شاه البرز با ارتفاعی بالغ بر 4200 متر ، کوه های پیغمبر، حوضک زرچکانی، پردی، نمار، ارچنک، زرده چال، پرگال، گزانایورد، خشگه چال، خاکرود، کوروج، کاهار بزرگ و کوچک، سیاه سنگ، اسر، هزار بند، کرچال، عقیق، سات، و ... تشکیل شده است .

طالقان به علت داشتن قله های بلند همواره مورد توجه کوهنوردان بوده است. علت توجه کوهنوردان به طالقان به دلیل هم مرز بودن کوه های طالقان با بلندترین رشته کوه های ایران یعنی تخت سلیمان است و دلیل دیگر آن روستای پراچان که یکی از روستاهای است که از آن جا می توان به عنوان مبدا صعود به تخت سلیمان و علم کوه استفاده کرد.

همچنین این روستا دارای بیش از 26 قله با ارتفاع 3500 متر و سه مسیر پیاده روی رود بارک، کلاردشت و دره سه هزار است .